If you do not prepare, you will lose money!

 

You may already know that “it is better for you to take lesson with preparation.”

 

But, there are not so many people who are always preparing well.

I think this is a very wasteful thing.

Because it is not a school nor a lecturer but a learner who lose by not preparing.

Not only time but also money.

 

Let’s think about what each lesson will be in the following three patterns.

(1) With complete preparation

(2) With little preparation

(3) Without preparing at all

 

(1) With complete preparation

In the lesson, the lecturer will explain only “what students have prepared but did not understand”. And the lecturer uses all the remaining time for exercises with high learning effect such as applied practice and role play. In addition, lecturers can explain things not written in textbooks, and can also customize exercises according to the environment and preferences of learners.

 

(2) With little preparation

In the lesson, the lecturer can explain what is written in the textbook and can use a little time for practicing high learning effect such as applied practice or role play.

 

(3) Without preparing at all

In the lesson, the lecturer must explain each vocabulary and grammar one by one and must use all the time for them. They cannot teach whole contents what they planned and they have to resume from the middle in the next lesson.

 

 

I will quantify and describe the above three patterns so that you can imagine. (*These figures are hypothetical, as it is aimed at simplifying the story, there is a possibility that it is not accurate.)

 

In each of the above cases, we assume the amount that you can learn in one lesson as follows.

(1) 150

(2) 80

(3) 40

 

And assuming that the total amount you have to learn in order to finish a course is 2000, the number of lessons required for each case is as follows. (In case a lesson progresses according to learners’ proficiency level)

(1)13.3 lessons

(2)25 lessons

(3)50 lessons

 

And assuming that one lesson is 10 US dollars, the necessary cost to complete the course is as follows.

(1) $ 133

(2) $ 250

(3) $ 500

 

In other words,

The person of (2) has to pay 1.875 times the tuition fee of (1).

The person of (3) has to pay twice the tuition fee of (2).

The person of (3) has to pay 3.75 times the tuition fee of (1).

 

Everyone wants to save both time and money, right? That’s why I recommend preparing well. Moreover, those who prepare well can do applied practice and customized exercises, which has the effect of making the lesson fun.

 

Which would you prefer, “Cost-effective good and fun lesson” or “Cost performance bad and boring lesson”?

 

 

Member Login

  • Forgot your Password?